fbpx
Inovatívne riešenia.

Väčšina klientov osloví architekta neskoro..

 

Drvivá väčšina klientov začne komunikáciu s architektom neskoro. A je to naozaj škoda. Prečo?

Stačí si predstaviť situáciu, keď klient /laik/ vyberá nehnuteľnosť len na základe subjektívneho pocitu. Nevie reálne zhodnotiť, čo vlastne kupuje, čo mu umožní dispozícia a konštrukcie, čo vie na pozemku postaviť, aké stavebné zásahy pri rekonštrukcii môže urobiť. Po takomto výbere príde za architektom, aby z priestoru niečo vykúzlil. Je pravda, že skúsený architekt dokáže z každého priestoru vyťažiť maximum. Ale prečo sa obmedziť na maximum z 50% úvodnej kvality priestoru, keď za tie isté prostriedky dokážeme vyťaziť maximum zo 100%!

Rukami architekta prešlo nemalé množstvo rôznych dispozičných riešení, rozličných pozemkov a rodinných domov, pri ktorých zvažoval rôzne situácie, normy a požiadavky klientov. Vie preto objektívne zhodnotiť pozitíva aj negatíva priestoru, či dispozície a nasmerovať klienta na správnu nehnuteľnosť už na samom začiatku. Keď kúpi nehnuteľnosť neodborne, len veľmi ťažko sa následne napráva nevhodný výber a ten sa už ziaľ nedá vrátiť späť.

 

 

Ak kúpite napr. byt, ktorý má 70-80 m2, no 15 m2 z toho je len chodba, ktorá je menej hodnotný priestor ako obytné miestnosti, vyhadzujete vaše ťažko zarobené peniaze do vzduchu. A pritom by možno stačila konzultácia s architektom a viete z kúpy vyťažiť maximum.

Druhá veľmi častá chyba je orientácia obytných miestností na svetové strany. Napr. ak máte 2/3 bytu orientovanej oknami na sever, budete cítiť nedostatok svetla. Ak budú spálne otočené na západ, v lete budete zaspávať ako v rozpálenej peci.

Dôvodov, prečo sa klienti rozhodnú osloviť architekta až v neskoršom štádiu, je viacero, no faktom zostáva, že práve v úvode dokáže architekt pomôcť najviac za minimum vynaložených prostriedkov klienta a ovplyvniť tak samotnú podstatu nehnuteľnosti a jej budúcu kvalitu v značnej miere.

 
Pri kúpe treba zvážiť viacero vecí v závislosti od toho či ide o interiér alebo pozemok. Spomenieme aspoň tie najpodstatnejšie..
 

POZEMOK / RODINNÝ DOM

Pri výbere pozemku je potrebné sa zamerať hlavne na orientáciu na svetové strany, prístup na pozemok, odstupy od okolitých budov, aké inžinierske siete sú na pozemku, sklon pozemku, na pešiu dostupnosť k jednotlivým službám a pod. V prípade kúpy pozemku aj so starým domom treba zhodnotiť naviac statiku existujúcich konštrukcií, stav inžinierskych sietí a pod. Veľmi dôležitý faktor pri rozhodovaní je aj existujúci územný plán, ktorý veľa napovie o možnom rozsahu a forme novopostaveného objektu. Sú v ňom uvedené viaceré koeficienty pre reguláciu konkrétneho územia. Treba im však rozumieť, s čím môže mať klient značný problém.

INTERIÉR

Pri hľadaní bytu v novostavbe alebo aj starého bytu treba zvážiť orientáciu na svetové strany, odstupy fasád okolitých budov a s tým súvisiace tienenie. Veľmi dôležitým faktorom pri kúpe je kvalita a funkčnosť dispozície, napr. vhodné rozdelenie na dennú a nočnú časť, veľkosť pomocných priestorov ako chodby a pod. Pri starom byte je potrebné naviac preveriť, ktoré konštrukcie sú nosné a nenosné, aký typ konštrukcie je použitý (tehla, betón, monolitický panel a pod.), ale aj stav elektrických a ostatných rozvodov ako voda, kanalizácia, plyn a vykurovanie.

 

 
Kedy je teda správna chvíľa na nadviazanie spolupráce s architektom alebo interiérovým architektom?

 
Ideálny čas je už v rannej fáze hľadania bytu alebo pozemku. Pokiaľ už má klient urobený predbežný výber, môže ho architekt vhodne nasmerovať a upozorniť, na čo si dať pozor. Ak si nie je istý, či práve nastal ten správny okamih, pokojne môže architekta kontaktovať a ten už komunikáciu usmerní podľa okolností, prípadne vysvetlí, aký postup zvoliť.

Ak je už klient takmer rozhodnutý o kúpe pozemku, je vhodné nechať si u architekta vypracovať investičný zámer. Ide o pomerne jednoduchú a rýchlu formu projektu, ktorá ukáže možnosti a limity územia a získa sa tak jasnejšia predstava. V Archilabe vieme spracovať takýto investičný zámer na rodinný dom do 2 týždňov.

Či už klient zvažuje kúpu bytu v novostavbe alebo staršieho bytu, je možné klientov výber odkonzultovať u nás v ateliéri alebo vypracovať jednoduché dispozičné riešenie v 2-3 alternatívach. Bude následne schopný oveľa ľahšie posúdiť, či nehnuteľnosť spĺňa jeho predstavy.

 
Investičný zámer pri pozemku aj dispozičné riešenie bytu je veľmi rýchly, lacný a efektívny spôsob, ako získať solídnu úvodnú predstavu o investícii, ktorú klient zvažuje.

 

 
Veľa klientov robí stále rovnakú chybu. Čakajú do posledného okamihu a prídu za architektom s požiadavkou, aby vyriešil ich bývanie s návrhom aj s realizáciou v rozmedzí 1-2 alebo 3 mesiacov.

Pričom len vypracovanie projektu so všetkou komunikáciou a rozhodovaním trvá niekoľko mesiacov + realizácia ďalších pár mesiacov. Takže rozmýšľať v predstihu sa naozaj oplatí.

Platí tak zásada, že čím je architekt skôr oslovený, tým je to väčší prínos pre klienta.

 

KONTAKT

 

ARCHILAB s.r.o.
Architektonický a interiérový ateliér

Ovsištské nám. 1, 851 04 Bratislava
info@archilab.sk
+421 907 843 986

 

IČO: 53 251 466
DIČ: 212 134 8735
Zaujali sme Vás?

NAPÍŠTE NÁM








    captcha